Jdi na obsah Jdi na menu

1. MS vo futbale v roku 1930 v Uruguaji

31. 12. 2007

Prvý svetový šampionát vo futbale sa konal v roku 1930 v juhoamerickej krajine menom Uruguaj. Rozhodla o tom FIFA na kongrese 28. mája 1928 vo francúzskom Paríži. Dôvody: Svetový šampionát mal vyvrcholiť oslavy 100. výročia nezávisloti krajiny a, nakoniec, v tej dobe hral Uruguaj - ako to vtedy tvrdili fut. odborníci - najlepší

futbal na svete. Na ňom sa zúčastnili mužstvá týchto krajín (máte obrázok vo fotoalbume): A-skupina: Argentína, Chile, Francúzsko, Mexiko, B-skupina: Juhoslávia, Brazília, Bolívia, C-skupina: Rumunsko, Peru, Uruguaj, D-skupina: USA, Paraguaj, Belgicko. V skupinách si zahral každý s každým. Víťazovia skupín postupovali do semi-
finále a potom už bolo priamo finále. Zápas o bronzové medaily sa nehral. V 1. kole boli vyradené mužstva Chile, Brazílie, Rumunska, Paraguaja, Francúzska, Bolívie, Peru, Bel-
gicka a Mexika. Obe semifinále sa skončili výsledkom 6:1 a, ako je známe, vie sa, kto ich vyhral.